O POWIECIE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Kuźmiński
środa, 28 grudnia 2011 15:13
Szanowni Państwo!

Powiat choszczeński znajduje się w południowej części naszego województwa. Tworzą go gminy: Bierzwnik, Choszczno, Drawno, Krzęcin, Pełczyce i Recz. Powierzchnia powiatu – 132.795 ha, ludność – ponad 50.000.

Prawie 50 % powierzchni zajmują użytki rolne, a 39% lasy i grunty leśne. Połowa ludności zamieszkuje obszary wiejskie.

Warunki naturalne sprawiają, że nasz powiat jest atrakcyjny o każdej porze roku. Wpływ na to mają liczne i pięknie położone jeziora oraz rzeka Drawa, mająca na niektórych odcinkach górski charakter. Zarówno Drawa jak i Korytnica przyciągają w sezonie znaczną ilość amatorów kajakarstwa z całego kraju.

Urozmaicone gatunkowo lasy o niezwykle zróżnicowanej florze są azylem dla wielu gatunków zwierząt i ptaków, a także dla miłośników polowań. Wyjątkową atrakcję stanowi Drawieński Park Narodowy z unikalnymi gatunkami roślin i zwierząt, żyjących w pięknym i zróżnicowanym krajobrazowo terenie. Rozbudowana wokół niego baza turystyczna umożliwia bezpośrednie obcowanie z pierwotną, nieskażoną naturą.

Teren powiatu jest bardzo czysty ekologicznie, gdyż nie ma tu przemysłu szkodliwego dla środowiska. Ostatnie lata przyniosły rozwój gospodarstw agroturystycznych, które dają zatrudnienie całym rodzinom. Władze powiatowe i gminne dokładają wszelkich starań, aby rozwijać ten rodzaj działalności gospodarczej. Ze względu na wysoki poziom bezrobocia z życzliwością przyjmujemy wszelkie propozycje inwestorskie, przyjazne dla środowiska i dające możliwości zatrudnienia mieszkańców powiatu.

Miejscowości znajdujące się na terenie powiatu choszczeńskiego mają bardzo bogatą historię, a w wielu z nich można spotkać cenne pamiątki z dawnych czasów. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy: klasztor cysterski, kościół i gotycki spichlerz w Bierzwniku, kościół NNMP z drzewem Jessego oraz rondel przedbramia i fragmenty murów obronnych w Choszcznie, kościół gotycki i ruiny zamku w Drawnie, barokowy kościół w Chłopowie i XVII-wieczny kościół w Krzęcinie, XIII-wieczny kościół i klasztor cysterski w Pełczycach , bramy i baszty oraz gotycki kościół w Reczu.

Serdecznie zapraszamy do spędzania wolnego czasu na pięknej Ziemi Choszczeńskiej i czerpania radości z jej poznawania.

Poprawiony: czwartek, 29 grudnia 2011 10:08