REGIONALNY SYSTEM OSTRZEGANIA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Ku┼║mi┼äski
┼Ťroda, 03 czerwca 2015 13:04

REGIONALNY SYSTEM OSTRZEGANIA

Ponad 1200 powiadomie┼ä i ponad 260 ostrze┼╝e┼ä wygenerowa┼é Regionalny System Ostrzegania od pocz─ůtku 2015 roku. Do ko┼äca kwietnia br. aplikacja mobilna RSO mia┼éa ponad 100 tys. pobra┼ä.┬áKomunikaty przekazywane przez system dotyczy┼éy przede wszystkim: ostrze┼╝e┼ä meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wodowskaz├│w), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) czy protest├│w spo┼éecznych.

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, zapowiada, ┼╝e w drugiej po┼éowie roku wprowadzona zostanie opcja informowania o regionalnych zagro┼╝eniach poprzez sms-y. ÔÇ×B─Ödzie to du┼╝e u┼éatwienie dla mieszka┼äc├│w zagro┼╝onego kl─Ösk─ů ┼╝ywio┼éow─ů regionu. Ale nie tylko, bo ju┼╝ dzi┼Ť Regionalny System Ostrzegania wspomaga prac─Ö s┼éu┼╝b, o czym mogli┼Ťmy si─Ö niejednokrotnie przekona─çÔÇŁ. ÔÇô powiedzia┼é.

Dzi─Öki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. ka┼╝dy, kto ma dost─Öp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowan─ů bezp┼éatn─ů aplikacj─Ö na telefon kom├│rkowy (smartfon), mo┼╝e by─ç powiadomiony o potencjalnych zagro┼╝eniach czy kl─Öskach ┼╝ywio┼éowych.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania mo┼╝na zobaczy─ç w programach Telewizji Polskiej: w┬ánaziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiaj─ů si─Ö na specjalnym pasku na ekranie telewizora.

Wszystkie komunikaty dost─Öpne s─ů na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.

Ostrze┼╝enia dost─Öpne s─ů tak┼╝e na stronach internetowych urz─Öd├│w wojew├│dzkich.

U┼╝ytkownicy smartfon├│w mog─ů korzysta─ç z bezp┼éatnej aplikacji w telefonach kom├│rkowych dost─Öpnej w sklepach z aplikacjami na poszczeg├│lne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikacj─Ö mo┼╝na wyszuka─ç w sklepach po s┼éowach kluczowych ÔÇ×RSOÔÇŁ oraz ÔÇ×Regionalny System OstrzeganiaÔÇŁ.

Jak to działa

Komunikat generuje Wojew├│dzkie Centrum Zarz─ůdzania Kryzysowego a nast─Öpnie ostrze┼╝enie pojawia si─Ö:

• - na stronach internetowych urz─Öd├│w wojew├│dzkich
  • - w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB),
    a tak┼╝e w telegazecie w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia (od str. 190)
  • - w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

W telewizorze

Komunikaty pojawiaj─ů si─Ö na ekranie telewizora w formie napis├│w. W zwi─Öz┼éy spos├│b informuj─ů i odsy┼éaj─ů do szczeg├│┼é├│w, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety.
W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli ┼é─ůcz─ůcej telewizj─Ö z internetem) istnieje mo┼╝liwo┼Ť─ç przej┼Ťcia na stron─Ö oferuj─ůc─ů np. filmow─ů informacj─Ö dotycz─ůc─ů zagro┼╝enia.

W smartfonie

Bezp┼éatna aplikacja RSO jest dost─Öpna w sklepach z aplikacjami na poszczeg├│lne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Mo┼╝na j─ů wyszuka─ç w sklepach po s┼éowach kluczowych ÔÇ×RSOÔÇŁ oraz ÔÇ×Regionalny System OstrzeganiaÔÇŁ.

****

Zar├│wno w aplikacji telefonicznej, jak i telegazecie TVP umieszczane s─ů ostrze┼╝enia meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe czy inne istotne z punktu widzenia bezpiecze┼ästwa obywatela.

RSO zawiera r├│wnie┼╝ nast─Öpuj─ůce poradniki post─Öpowania w sytuacjach kryzysowych:

• - Burze i nawa┼énice
  • - Wichury
  • - Pow├│d┼║
  • - Upa┼éy
  • - Zima
  • - Bezpieczny wypoczynek
  • - Bezpieczne fajerwerki
  • - Katastrofa budowlana
  • - Zagro┼╝enia terrorystyczne
  • - Alarm bombowy
  • - Niebezpieczna przesy┼éka
  • - Niewypa┼éy niewybuchy
  • - Zatrucie czadem
  • - Po┼╝ar
  • - Ska┼╝enie substancj─ů toksyczn─ů
  • - Pierwsza pomoc
  • - Alarmowanie i ostrzeganie
  • - Wa┼╝ne informacje

Poradniki opracowane zosta┼éy przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na podstawie materia┼é├│w udost─Öpnionych przez urz─Ödy wojew├│dzkie i Rz─ůdowe Centrum Bezpiecze┼ästwa.

Wa┼╝ne daty:

• - 13 listopada 2014 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisa┼éo umow─Ö z Telewizj─ů Polsk─ů (TVP). Okre┼Ťla ona harmonogram wdra┼╝ania systemu:
  • - 1 stycznia 2015 r. RSO ÔÇô od tego momentu RSO jest dost─Öpne w TVP Regionalnej i w aplikacji mobilnej na smartfony.
  • - 1 lipca 2015 r. RSO obejmie wszystkie kana┼éy TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilota┼╝u zosta┼é przetestowany we wszystkich wojew├│dztwach. Pilota┼╝ zako┼äczy┼é si─Ö 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja by┼éa mo┼╝liwa dzi─Öki wdro┼╝eniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a tak┼╝e wsp├│┼épracy pomi─Ödzy Telewizj─ů Polsk─ů SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.

Wi─Öcej informacji: www.mac.gov.pl/rso

Odpowiedzi na najcz─Ö┼Ťciej zadawane pytania dotycz─ůce Regionalnego Systemu Ostrzegania znajduj─ů si─Ö na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.