Jarmark Wielkanocny z Liderem Pojezierza PDF Drukuj Email
poniedziałek, 26 marca 2018 11:24

Wyroby kulinarne, a wśród nich ciasta i inne wypieki, wędliny, pasztety, dżemy, miody pitne, wino i dalej malarstwo, rzeźba, włókiennictwo, wikliniarstwo, wyroby z gliny – te i inne produkty zaprezentowało blisko 40-tu wystawców na corocznym Jarmarku Wielkanocnym z Liderem Pojezierza LGD, który w tym roku odbył się w Choszcznie. Wszystkich gości – zarówno wystawców jak i licznie przybyłych odwiedzających – powitali starosta choszczeński Adam Andriaszkiewicz, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Ryszard Mićko oraz burmistrz Choszczna Robert Adamczyk i wiceburmistrz miasta Łukasz Młynarczyk.

Koncerty na scenie zainaugurowali Dębniacy z Dębna, z kilkoma repertuarami wystąpił zespół Trio Kostas, popis umiejętności wokalnych dały też panie ze Stowarzyszenia Aktywny Senior z Chłopowa.

Na straganach dominowały motywy wielkanocne – pisanki, palmy, ozdoby, stroiki. Przyjechało wielu rękodzielników, których wyroby spotkać można właśnie na  targach, jarmarkach czy festynach. Rzadko bowiem rękodzielnicy sprzedają swoje wyroby na stoiskach stacjonarnych. Jarmarki są dla nich okazją do spotkań, wymiany doświadczeń i rozmów z kupcami. - Sporo produktów powstaje po tym, jak wysłuchamy uwag i oczekiwań kupujących – zauważyła pani Edyta z Zagrody Nieborowa. Pasztety gęsie jej produkcji znajdują się na liście Ministra Rolnictwa jako tradycyjny produkt zachodniopomorskiego dziedzictwa kulinarnego. Podczas Jarmarku państwo Anna i Krzysztof Piwowarowie, właściciele pasieki z Dargomyśla otrzymali z rąk prezesa Lidera Pojezierza Adama Andriaszkiewicza gratulacje za swój ostatni sukces: II miejsce Mazer Cup International Mead Competition w Denver 2018 – srebrny medal w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Miodów Pitnych.

Efektownie zaprezentowało się stowarzyszenie Aktywny Senior z Chłopowa: na własnym stoisku zaprezentowało swoje propozycje ozdób wielkanocnych, palm i wyrobów włókniarskich, a koncert pań ze stowarzyszenia został ciepło przyjęty przez publiczność. A publiczność dopisała – zgodnie oceniali zarówno wystawcy jak i organizatorzy tegorocznego Jarmarku z Liderem Pojezierza. Dopisali też uczestnicy konkursów na wielkanocną babę i palmę – przyznano kilkanaście nagród i wyróżnień. Były wśród nich dzieci z choszczeńskich przedszkoli: Oxford House i Ancymonek.

M.G.