Wymagane dokumenty:

  • Zawiadomienie o przekazaniu wyników zgłoszonych prac geodezyjnych
  • Operat techniczny
  • Zbiory nowych, zmodyfikowanych lub zweryfikowanych danych, które należą do baz danych: EGiB, GESUT, BDOT500

Zbiory danych należy sporządzać osobno dla poszczególnych baz i przekazywać w formacie plików bazodanowych *.gml lub *.giv 

Do 31 grudnia 2021 r. dopuszcza się przekazywanie operatów technicznych w postaci papierowej. Od 1 stycznia 2022 r. będzie możliwe przekazywanie operatów wyłącznie w formie elektronicznej w formacie .pdf.

 

Miejsce złożenia dokumentów:

  1. Kancelaria ogólna Starostwa Powiatowego, ul. Nadbrzeżna 2, 73-200 Choszczno.
    Dokumenty można składać w dni robocze codziennie w godzinach 7:30 do 15:30
  2. Kancelaria Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru ul. Niedziałkowskiego 14 pokój nr 1. 
    Dokumenty można składać w dni robocze codziennie w godzinach 7:30 do 15:30
  3. Serwis i.KERG umożliwiający złożenie zawiadomienia wraz z operatem technicznym i niezbędnymi plikami służącymi do aktualizacji odpowiednich baz danych zasobu drogą elektroniczną (szczegóły uzyskania dostępu –   https://spowchoszczno.bip.net.pl/?a=8848)

Opłaty:

Wolne od opłat

 

Jednostka odpowiedzialna:

Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru ul. Niedziałkowskiego 14, pok. 01, 3

 

Termin:

Weryfikacja jest dokonywana niezwłocznie, a w przypadku prac, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U.2020.2052) , dla obszaru objętego zgłoszeniem prac:

1) do 1 ha - nie później niż w terminie 7 dni roboczych,

2) powyżej 1 ha do 10 ha - nie później niż w terminie 10 dni roboczych,

3) powyżej 10 ha - nie później niż w terminie 20 dni roboczych

- od dnia otrzymania przez organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac

Do ww. terminów nie wlicza się okresów opóźnień spowodowanych z przyczyn niezależnych od organu.

Forma załatwienia sprawy:

Przekazane wyniki zgłoszonych prac geodezyjnych podlegają weryfikacji pod względem:

1. Zgodności z obowiązującymi przepisami prawa z zakresu geodezji i kartografii, w szczególności dotyczącymi:

- wykonywania pomiarów oraz opracowywania wyników tych pomiarów

- kompletności przekazywania wyników


2. Spójności przekazywanych zbiorów danych z prowadzonymi przez organ bazami BDOT500, GESUT, EGiB

Wynik weryfikacji może być pozytywny lub negatywny. O wyniku weryfikacji organ informuje wykonawcę prac geodezyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu sporządzenia protokołu. Podstawę przyjęcia wyników zgłoszonych prac geodezyjnych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego stanowi pozytywny wynik weryfikacji albo dokument potwierdzający odbiór zbiorów danych lub innych materiałów jako przedmiotu zamówienia publicznego realizowanego w związku z wykonywaniem zadań Głównego Geodety Kraju lub organów administracji geodezyjnej i kartograficznej.

 

OrganSłużby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały wyniki zgłoszonych prac geodezyjnych po uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji, potwierdza ich przyjęcie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wpisem do ewidencji materiałów tego zasobu i opatruje dokumenty i materiały przeznaczone dla podmiotu na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych wykonuje prace geodezyjne (jeżeli takie zostały przekazane wraz z operatem), klauzulą urzędową. Opatrzenie klauzulą następuje z chwilą przyjęcia wyników zgłoszonych prac geodezyjnych do PZGiK.

Wykonawca prac geodezyjnych, po uzyskaniu informacji o pozytywnym wyniku weryfikacji może również umieścić na dokumentach przeznaczonych dla zleceniodawcy oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji. Oświadczenie to jest równoważne z klauzulą urzędową. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

 

W przypadku negatywnego wyniku weryfikacji organ zwraca wykonawcy prac geodezyjnych lub kartograficznych przekazane przez niego zbiory i materiały wraz z protokołem weryfikacji zawierającym opis stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości.

Wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych ma prawo w terminie 14 dni od dnia trzymania protokołu, ustosunkować się na piśmie do wyników weryfikacji.

Jeżeli organ nie uwzględni stanowiska wykonawcy prac geodezyjnych wydaje decyzję administracyjną o odmowie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego lub innych materiałów sporządzonych przez tego wykonawcę, od której przysługuje wykonawcy prac geodezyjnych lub kartograficznych odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego. 

 

Informacje dodatkowe:

  • Przypominamy, że dokument o nazwie Zawiadomienie o przekazaniu wyników zgłoszonych prac geodezyjnych służy między innymi do poinformowania o wykonaniu prac geodezyjnych objętych zgłoszeniem w CAŁOŚCI lub W CZĘŚCI, co ma swoje konsekwencje.

Zgodnie z przepisami prawa, nie ma możliwości kontynuowania ZAKOŃCZONEJ W CAŁOŚCI pracy geodezyjnej.

Wszystkie prośby o ponowne "otwarcie" pracy geodezyjnej, dla której przekazano Zawiadomienie o przekazaniu wyników zgłoszonych prac geodezyjnych zawierające informację o wykonaniu prac geodezyjnych W CAŁOŚCI będą traktowane ODMOWNIE a ponowne podjęcie prac geodezyjnych będzie wymagało dokonania nowego zgłoszenia prac.

Przypominamy również, że zgodnie z zapisami ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne, organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej i wykonawca prac geodezyjnych mogą, na etapie zgłoszenia prac lub jego uzupełnienia, uzgodnić harmonogram i zakres częściowego przekazywania wyników zgłoszonych prac geodezyjnych.

Oznacza to, że Wykonawca nie może poinformować o konieczności etapowania pracy wówczas, gdy trwa już jej weryfikacja.

WSZYSTKIE UZGODNIENIA pomiędzy wykonawcą prac geodezyjnych a organem Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, w tym dotyczące etapowania pracy geodezyjnej MUSZĄ MIEĆ FORMĘ PISEMNĄ.

 

  • Informujemy, że prace geodezyjne zgłoszone po dniu 31 lipca 2020 r. podlegają rygorowi przepisu art. 12a ust. 1b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne

Niezłożenie zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac geodezyjnych i nieprzekazanie tych wyników zgłoszonych prac geodezyjnych przed upływem przewidywanego terminu ich przekazania do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej jest równoznaczne z zaniechaniem wykonywania tych prac.

Zgodnie z art. 12a ust. 1c ww. ustawy, ponowne podjęcie zaniechanych prac geodezyjnych wymaga dokonania nowego zgłoszenia prac.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej może, na wniosek wykonawcy prac, przywrócić termin na uzupełnienie zgłoszenia prac mającego na celu wydłużenie przewidywanego terminu przekazania do organu danych lub dokumentów, i czyni to poprzez wydanie postanowienia zgodnie z przepisami art. 58 i art. 59 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.

Ponadto jeżeli w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania przez wykonawcę prac geodezyjnych protokołu z negatywnym wynikiem weryfikacji organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej nie otrzyma poprawionych wyników zgłoszonych prac, uznaje się, że prace te zostały zaniechane.

Zgodnie z art. 12b ust. 7b ww. ustawy, ponowne podjęcie zaniechanych prac geodezyjnych wymaga dokonania nowego zgłoszenia prac.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej może, na wniosek wykonawcy prac, przywrócić termin na przekazanie poprawionych wyników zgłoszonych prac geodezyjnych, i czyni to poprzez wydanie postanowienia zgodnie z przepisami art. 58 i art. 59 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.

 

Podstawa prawa:

  • Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne
  • Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 27 lipca 2020 r  w sprawie wzorów zgłoszenia prac geodezyjnych, zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac oraz protokołu weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych 
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego