Sprawozdanie z pracy

Komisji Rolnictwa Leśnictwa Ochrony Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami Rady Powiatu w Choszcznie

Komisja Rolnictwa Leśnictwa Ochrony Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami Rady Powiatu pracowała w składzie: M. Buchajczyk, R Lubiniecki, A. Chmielewski, E.Nykiel, A. Ogonowski.

Komisja odbyła 10 posiedzeń realizując roczny plan pracy za 2005r.

Głównymi tematami posiedzeń komisji było:

Opiniowanie materiałów na Sesję Rady Powiatu przedstawionych przez Zarząd Powiatu.

W toku dyskusji komisja wielokrotnie podejmowała wnioski, które kierowane były do Zarządu Powiatu w szczególności w sprawie:

·               zwiększenia środków na inwestycje drogowe wraz z zaciągnięciem kredytu na drogi jako udziały w pozyskiwaniu środków unijnych;

·               zorganizowanie w szkołach średnich kierunku kształcenia: piekarz, stolarz, aby absolwenci mogli podjąć pracę w tych zawodach.

Poza tym komisja przyłączając się do postulatów ZZR Ojczyzna:

·               wystąpiła do Ministra Rolnictwa z pismem o zniesienie akcyzy na paliwo rolnicze;

·               wystąpiła do Wojewody Zachodniopomorskiego – w sprawie wypłaty odszkodowań na rzecz hodowców posiadających bydło białaczkowe;

·               zapoznała się ze stanem bezpieczeństwa na wsi w powiecie choszczeńskim i z przyjemnością przyjęła fakt, że liczba wypadków w poszczególnych latach na wsi zmniejszyła się (na podstawie danych kierownika KRUS);

·               analizowała stan rolnictwa na terenie powiatu choszczeńskiego w nowej sytuacji po wstąpieniu do Unii Europejskiej na podstawie danych z Agencji restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz ODR w Choszcznie;

·               zajmowała się sprawozdaniem z realizacji powiatowego programu ochrony środowiska i omawiała kierunki działań podjętych po uchwaleniu programu przez Radę Powiatu.

Komisja z przykrością stwierdza, iż punkty planu pracy komisji dotyczące zalesiania gruntów oraz debaty na temat krytycznej sytuacji rolnictwa w mijającym roku (jakiej domagali się radni) zostały niezrealizowane - nie z winy komisji.

Podsumowując rok, należy stwierdzić, iż komisja pracowała sumiennie i obowiązkowo z dużym zaangażowaniem, za co wszystkim członkom komisji serdecznie dziękuję.

Przewodnicząca Komisji

Małgorzata Buchajczyk