Wymagane dokumenty:

 

- Prawomocna Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j.Dz. U. z 2015 r. poz.199). W przypadku gdy nie ma wymogu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (tzn. gdy dla gruntów w granicach działki na której ma być realizowana inwestycja, funkcjonuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego), inwestor  przedkłada  wypis i wyrys z obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego danej gminy obejmującego przedmiotowy teren bądź informację o terenie wydaną przez właściwy urząd gminy.

- Plan zagospodarowania działki obejmujący całe zamierzenie budowlane z uwzględnieniem elementów o których mowa w przepisach ustawy- Prawo budowlane, z rozliczeniem powierzchni inwestycji w klasach i użytkach.

                   

Miejsce złożenia dokumentów:

  • Sekretariat Starostwa Powiatowego  ul. Nadbrzeżna 2. Dokumenty należy składać w dni robocze codziennie w godzinach 730 do 1530
  • Kancelaria Wydziału Nieruchomości, Geodezji, Kartografii i Katastru, ul. Niedziałkowskiego 14, pok. 01

Opłaty :

 

1. w przypadku występowania gruntu chronionego: po 10 zł. - dezyzje:

1)zgoda na wyłączenie gruntu

2) określenie należności i opłat - ustawa z dnia 16.11.2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2015 r. poz.783) -  cz.I poz.53 pkt 1 zał. Opłatę skarbową  należy uiścić na konto Urzędu Miejskiego w Choszcznie nr konta:83835900050028909820000005 z dopiskiem” za wydanie decyzji ”. Dowód zapłaty należy załączyć do wniosku.

2.  w przypadku braku występowania gruntu chronionego – zwolnienie z opłaty skarbowe (Dz.U.z 2015 r. poz.783) - cz.II poz.21 pkt 7 zał.

 

Termin załatwienia sprawy:

 

Sprawy załatwia się bez zbędnej zwłoki, a sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego nie później niż w ciągu miesiąca,  sprawy szczególnie skomplikowane nie później niż  w ciągu  dwóch miesięcy od dnia  wszczęcia postępowania.

 

Jednostka odpowiedzialna:

 

Wydział Nieruchomości, Geodezji, Kartografii i Katastru ul. Niedziałkowskiego 14, pok.5,

tel. 95 765 70-14, wew. 15

 

Tryb odwoławczy:

 

Od decyzji starosty przysługuje stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

 

Ulgi:

 

Nie dotyczy.

 

Informacje dodatkowe:

 

Podana niżej procedura dotyczy przypadków jeżeli grunty podlegają wyłączeniu w rozumieniu przepisów cyt. ustawy. W razie nie podlegania wyłączeniu, przed uzyskaniem pozwolenia budowlanego wydawane jest zaświadczenie starosty stanowiące iż grunty nie  nie podlegają wyłączeniu.

  

Postępowanie w sprawie wyłączenia gruntu rolnego z produkcji jest jednym z elementów całego procesu, który można podzielić na kilka etapów:
- przeznaczenie gruntu rolnego na cele nierolnicze (przez Burmistrza, Wójta) w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j.Dz. U. z 2015 r. poz.199),
- wydanie przez burmistrza, wójta dla inwestora decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (tylko w przypadku, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z powołanymi wyżej przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym),
- wydanie na rzecz inwestora decyzji starosty w sprawie zgody na wyłączeni gruntu rolnego z produkcji,
- wydanie na rzecz inwestora decyzji pozwolenie na budowę,
-faktyczne wyłączenie gruntu rolnego z produkcji (zaprzestanie rolniczego użytkowania ) i wydanie decyzji starosty określającej należność i opłatę roczną z tytułu wyłączenia gruntu chronionego.
Faktyczne wyłączenie gruntów z produkcji w rozumieniu przepisów  ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych to rozpoczęcie innego niż rolnicze użytkowanie ( wykreślenie użytku rolnego – w klasie bonitacyjnej). Wyłączenie to może być trwałe lub czasowe.

 

Podstawa prawna:

 

Ustawa z dnia 3.02.1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.z 2015 r. poz.909)