Inspekcja Weterynaryjna
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Choszcznie
Ul. 23 Lutego 7A, 73-200 Choszczno
NIP 594 14 22 782 Regon 8111770405  Tel/Fax (095) 765 23 03
Email: choszczno.piw@wetgiw.gov.pl
Tel. Kom. 508 060 502 lub 508 060 503

Informacja
o stanie sanitarno – weterynaryjnym
na obszarze powiatu choszczeńskiego

Od dnia 01.05.2004 r. Inspekcja weterynaryjna realizuje samodzielnie lub we współpracy z innymi Inspekcjami zadania zapisane w następujących ustawach:

O Inspekcji Weterynaryjnej
O weterynaryjnej kontroli Granicznej
O zakładach leczniczych dla zwierząt
O ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
O kontroli weterynaryjnej w handlu
O systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt
O wymogach weterynaryjnych dla produktów pochodzenia zwierzęcego
O warunkach zdrowotnych żywności i żywienia
O regulacji rynku mleka i produktów mlecznych
O odpadach
O utrzymaniu czystości i porządku w gminie
O organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich 
Z dniem 01.05.2004 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii staje się z mocy zapisu ustawowego członkiem korpusu służby cywilnej ze wszystkimi wynikającymi z tego zapisu konsekwencjami.

Stan sanitarno – weterynaryjny powiatu choszczeńskiego jest stosunkowo dobry.
Nie notujemy groźnych chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowemu zwalczaniu, poza enzootyczną białaczka bydła. Monitorujemy natomiast następujące choroby zwierząt :
a)       gruźlica bydła – zbadano w 2004 roku 3314 sztuk bydła w 135 zagrodach. Wyników dodatnich nie stwierdzono.

b)       bruceloza bydła – zbadano 1367 sztuk bydła w 130 zagrodach. Nie stwierdzono wyników dodatnich, nie stwierdza się także większej ilości poronień u innych zwierząt gospodarskich.

c)       enzootyczna białaczka bydła – zbadano w 2004 r. 2668 sztuk bydła w 362 zagrodach. Stwierdzono 38 sztuk dodatnich. Bydło to musi zostać usunięte z hodowli, a kwestia osobną jest ewentualna dopłata z budżetu Państwa do likwidowanych zwierząt.

d)       Salmonelloza i mykoplazmoza drobiu – prowadzimy badania monitoringowe na fermie reprodukcyjnej w Przybysławiu, a także badania kontrolne na nowo powstałej fermie drobiu rzeźnego w Mielęcinie o obsadzie jednorazowej 160 tyś. sztuk brojlera kurzego.

e)       pomór dzików - prowadzimy badania monitoringowe nad rozpoznawaniem pomoru dzików. Myśliwi z kół dzierżawiących obwody na terenie powiatu choszczeńskiego maja obowiązek dostarczyć 31 prób krwi od odstrzelonych dzików, w celu monitorowanie obecności wirusa pomoru. Do dnia dzisiejszego dostarczono już 14 sztuk prób, mamy nadzieję na zrealizowanie planu do końca roku.

f)         wścieklizna lisów wolno- żyjących – nie stwierdzono dotychczas obecności wirusa w badanych próbkach. Systematycznie każdego roku dokonywane jest szczepienie lisów w formie zrzutów samolotowych. Na naszym terenie zrzuty takie nastąpiły w dniach 14-15 maj.

g)       wścieklizna psów – nie notowano na naszym terenie od 2002 r. Obecnie trwa akcja szczepienia psów p- wściekliźnie zarówno w Choszcznie jak i na terenie innych gmin powiatu.

h)       włośnica – zanotowano przypadki włośnicy u dzika, pozyskanego przez myśliwego z okolicy miejscowości Korytowo, oraz przypadek włośnicy u tucznika pochodzącego z gospodarstwa rolnego we wsi Chrapowo. Włośnica jest groźną i nieuleczalna chorobą ludzi spożywających  nie badane mięso, nie poddane obróbce termicznej.

Nadzór nad artykułami pochodzenia zwierzęcego
a)       ryby - sprawujemy nadzór sanitarno – weterynaryjny nad zakładem przetwórstwa krewetek. Zakład jest zaliczony do grupy A mogących handlować swobodnie na terenie krajów  Unii Europejskiej.

b)       ślimaki – zakład przetwórstwa ślimaka winniczka od 01.05.2004 r. także zaliczany do grupy A.

c)       mięso czerwone – sprawujemy nadzór nad rozbiorem mięsa czerwonego w hipermarkecie  Intermarche w Choszcznie.

d)       dziczyzna – sprawujemy nadzór nad punktami skupu dziczyzny działających w imieniu zakładów Agro – Bor Gryfino, Weles - Poznań, Hunter – Wild Wałbrzych, Animex Białogard.

e)       mleko – sprawujemy nadzór nad gospodarstwami produkcyjnymi mleko surowe do skupu. Gospodarstwa uzyskały zezwolenie na dostarczanie mleka klasy extra do Zakładu Mleczarskiego w Strzelcach Krajeńskich, Stargardzie Szczecińskim i Pyrzycach.

Nadzór nad środkami żywienia zwierząt - na rynku utrzymuje się mieszalnia pasz „Fel – Pasz” w Choszcznie. Spełnia wszelkie warunki organizacyjne i weterynaryjne zapisane w ustawie. Produkuje pasze dla drobiu, trzody chlewnej, bydła i zwierząt futerkowych.
Konkludując należy stwierdzić, że stan sanitarno –epizootyczny powiatu jest dobry, nie notuje się chorób zakaźnych zwierząt. Problemem jest brak na terenie powiatu schroniska dla bezdomnych zwierząt, potrzebę którego państwo radni powinni mieć na uwadze planując budżet.

 

Choszczno, 2004-05-18                                                            Powiatowy Lekarz Weterynarii

                                                                                                          w Choszcznie

                                                                                              lek.wet. Andrzej Pliszka