Zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych

Wymagane dokumenty:
- wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych zawierający następujące informacje:

1) imię i nazwisko oraz adres zamieszkania lub nazwę i adres siedziby posiadacza odpadów prowadzącego obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych;
2) lokalizację obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych;
2a) wyszczególnienie ilości odpadów poszczególnych rodzajów przewidzianych do składowania w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych w ciągu roku;
3) dokumenty potwierdzające posiadanie gwarancji finansowej lub jej ekwiwalentu, zgodnie z art. 32;
4) informację o tytule prawnym do obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych;
5) informację o stosowanych technologiach oraz charakterystykę techniczną źródeł powstawania i miejsc emisji;
6) informację niezbędną do sporządzenia zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego, o którym mowa w art. 37, zgodnie z art. 260 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.

Załączniki:
- decyzja zatwierdzająca program gospodarowania odpadami wydobywczymi;
- decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, wydaną dla obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, którego dotyczy wniosek, wraz z raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, o ile był wymagany.

Opłaty:
Na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t. jedn. Dz.U. z 2018 poz. 1044 ze zm.) opłata skarbowa wynosi 616 zł.
Opłatę za decyzję należy uiścić  na konto Urzędu Miejskiego w Choszcznie, Bank GBS w Choszcznie, nr konta:  83 8359 0005 0028 9098 2000 0005, z dopiskiem" za decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami wydobywczymi". Dowód zapłaty należy załączyć do wniosku.

Miejsce złożenia wniosku:
Starostwo Powiatowe w Choszcznie.
Kancelaria ogólna, parter, ul. Nadbrzeżna 2

Termin załatwienia sprawy:
Nie później niż w ciągu jednego miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

Jednostka odpowiedzialna:
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa - Choszczno ul. Bolesława Chrobrego 27, pok. nr 204, tel./fax  95 765 85 11.

Tryb odwoławczy:
Od decyzji przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Starosty Choszczeńskiego w terminie 14 dni od daty otrzymania.

Podstawa prawna:
Art. 14, art. 15, art. 40 ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych (t.jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1849 ze zm.). Organem właściwym w sprawach odpadów wydobywczych jest:
1) regionalny dyrektor ochrony środowiska - dla przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zamkniętych;
2) marszałek województwa - dla:
a) przedsięwzięć, dla których koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie, wydobywanie kopalin ze złóż udziela minister właściwy do spraw środowiska lub marszałek województwa,
aa) przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;
3) starosta - w pozostałych przypadkach.