Sprawozdanie
z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
w 2003r.

 Realizując przepisy ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli Komisja Bezpieczeństwa i Porządku działała w składzie:

Tadeusz Puczyński - przewodniczący,
Eugeniusz Nykiel - radny delegowany przez Radę Powiatu,
Bogumił Gibert  - radny delegowany przez Radę Powiatu,
Marian Kuc -   osoba powołana przez Starostę,
Stefan Szemlij -   osoba powołana przez Starostę
- Dyr. Zespołu Szkół  Nr 2 im. Noblistów Polskich,
Waldemar Rączkiewicz -  osoba powołana przez Starostę
 - Kier. Powiatowego Urzędu Pracy,
Zbigniew Podgórski -    przedstawiciel delegowany przez
   Komendanta Powiatowego Policji,
Ireneusz Winnicki -    przedstawiciel delegowany przez

   Komendanta Powiatowego Policji
Barbara Aloksa -  prokurator wskazany przez Prokuratora Okręgowego


 W składzie komisji w 2003 roku nastąpiła niewielka zmiana spowodowana wyłonieniem, w związku z upływem kadencji rady powiatu, dwóch nowych członków, z tym, że radny Eugeniusz Nykiel został delegowany powtórnie przez Radę Powiatu w Choszcznie.
            Realizując przypisane zadania Komisja zajmowała się następującą problematyką:
Rozpatrzeniem i przyjęciem informacji w sprawie:

-          projektu strategii działania Komendanta Powiatowego Policji w Choszcznie,

-          projektu zbiorczej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego,

-          zamierzeń Komendy Powiatowej Policji w zakresie podjęcia działań zmierzających do wdrożenia systemu „Colombo”,

-          realizacji zadań w zakresie reagowania kryzysowego wynikających z ustawy o stanie klęski żywiołowej i aktów wykonawczych.

-          marketingowej oceny programu „W CHOSZCZNIE BEZPIECZNIEJ,

-          realizacji zadań w zakresie stanu przygotowań do okresu zimowego,

-          przygotowania sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

Podstawą do przedstawienia sprawozdania były działania Starosty Choszczeńskiego, informacje uzyskane od kierowników służb, inspekcji i straży, a także kierowników jednostek organizacyjnych powiatu realizujących zadania związane z bezpieczeństwem i porządkiem.
          Najistotniejszym podmiotem realizującym zadania w zakresie bezpieczeństwa i porządku na terenie powiatu choszczeńskiego jest Komenda Powiatowa Policji w Choszcznie.
         Opierając się na przedłożonych sprawozdaniach przez Komendanta Powiatowego Policji w Choszcznie Komisja Bezpieczeństwa i Porządku przedkłada poniższą informację.

 I.                    Cele strategiczne przyjęte przez Komendę Powiatową Policji w Choszcznie na 2003 rok.

 W oparciu o oczekiwania lokalnych społeczności i wnioski zgłaszane na sesjach samorządów terytorialnych, poświęconych sprawom bezpieczeństwa obywateli, w Komendzie Powiatowej Policji opracowano „Strategię działania Komendanta KPP w Choszcznie" wyznaczającej następujące cele strategiczne:

 1.      Ograniczenie o 1% liczby wszczętych postępowań przygotowawczych dot. przestępczości pospolitej, najbardziej uciążliwej dla obywateli tj.:

- kradzieże z włamaniem;
- kradzież cudzej rzeczy;
- bójki i pobicia;
- napady rabunkowe.

Powyższy cel w 2003 roku zrealizowano w całości. Wszczęte zostały 1193 postępowania. Wynik ten jest zdecydowanie niższy niż zanotowany na koniec 2002 roku, gdy w porównaniu do 2001 roku wskaźnik dynamiki wyniósł 93,5. Na koniec roku sprawozdawczego przedmiotowy wskaźnik osiągnął 87,5. W 2003 roku stwierdzono ogółem 1432 przestępstwa, natomiast w analogicznym okresie roku ubiegłego 1665, co daje wskaźnik dynamiki wynoszący 86,0 (w liczbach rzeczywistych spadek o 233).

Dokonana analiza zdarzeń, które zaistniały w 2003 roku na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie (sześć gmin powiatu choszczeńskiego), wskazuje iż w porównaniu do roku 2002 utrzymano zahamowanie wzrostu przestępczości w tych kategoriach, które wcześniej podlegały systematycznemu wzrostowi.

Stwierdzono, iż spadek ilości przestępstw odnotowano głównie w kategorii przestępstw przeciwko mieniu. W tej kategorii w liczbach rzeczywistych zanotowano 769 przypadków (w 2002 roku 917), przy wskaźniku dynamiki 83,9 %, np. kradzieże z włamaniem 312 przypadków (w 2002 roku 317), dynamika 98,4 %,
Przestępstwa rozbójnicze w br. 9 zdarzeń, w roku 2002 natomiast 21, dynamika 42,9.

           W walce z przestępczością narkotykową nie nastąpił wzrost ilości ujawnionych przypadków. W 2003 roku odnotowano 44 zdarzenia. W większości dotyczyły one poważnych spraw o charakterze wymagającym aresztowania, z czego 5 przeprowadzonych było w związku z nielegalną uprawą, w jednej ze spraw zabezpieczono ponad 4 tyś krzaków konopi indyjskich, dla porównania w roku poprzednim stwierdzono 51 zdarzeń tego typu. W stosunku do nieletnich zagrożonych narkotykami podejmowano działania wychowawczo-opiekuńcze.

 2. Poprawę poczucia bezpieczeństwa obywateli.

W 2003 roku kierownictwo KPP Choszczno zdając sobie sprawę z faktu, iż w pracy Policji występują zjawiska będące przedmiotem krytyki zewnętrznej, postanowiło za pośrednictwem Komisji Bezpieczeństwa i Porządku ustalić sfery pracy Policji, które najczęściej podnoszone są przez obywateli jako nieprawidłowości oraz te, które postrzegane są jako pozytywna strona działań Policji. Otrzymano informacje, które w pewien sposób są zbieżne z uzyskanymi w roku 2002.
           Przedmiotowe uwagi, stały się punktem wyjścia do konstruowania przedsięwzięć zmierzających do poprawy istniejącego stanu rzeczy  (uwzględnione w planach przedsięwzięć). Ze strony Policji zwrócono uwagę na trudności obiektywne, stwierdzono że trudności kadrowe, a pośrednio również finansowe, najbardziej odczuwane były w Sekcji Prewencji, przewidywania na 2003 rok wskazywały na niemożność poprawy, w tym zakresie. Przyjęto jedno z bardziej radykalnych rozwiązań, a mianowicie ograniczono liczbę funkcjonariuszy kierowanych na szkolenia specjalistyczne. Mimo tak zdecydowanych posunięć, na dotychczasowe trudności nałożyły się kolejne tj.: duża liczba konwoi, zwielokrotniona ilość zadań zlecanych przez sądy, prokuratury i inne uprawnione instytucje. Stan taki wywarł negatywny wpływ na poprawę poczucia bezpieczeństwa przez obywateli. Mimo uświadomienia sobie przez samorządy terytorialne konieczności współpracy z Policją w sferze kreowania lokalnej polityki bezpieczeństwa nie osiągnięto w tej materii znaczących sukcesów. Cieszyć może fakt ufundowania sztandaru przez społeczeństwo powiatu dla policji choszczeńskiej, zakup radiowozu „Opel Astra" przez samorząd gminy Krzęcin i deklaracja Zarządu Powiatu w Choszcznie dot. partycypowania w kosztach remontu siedziby KPP.

Dokonano zmiany sposobu dyslokowania służby poprzez nie tylko analizy miejsc szczególnie zagrożonych ale również poprzez wymianę spostrzeżeń i wiedzy kierowników poszczególnych komórek i na tej podstawie planowanie służby patrolowej w całym powiecie. Udało się przeprowadzić zwiększenie ilości służb poprzez kontynuację wspólnych patroli ze Strażą Miejską, Leśną i Parkową oraz własnych patroli Straży Miejskiej, SOK, ŻW współdziałających ze służbą dyżurną KPP Choszczno.

Finał znalazła również wspólna inicjatywa KPP Choszczno oraz Zarządu Ogrodów Działkowych poprzez organizowanie patroli obywatelskich na terenie ogrodów działkowych(okres wiosna -jesień), uzyskując przy tym bardzo dobre efekty pracy prewencyjnej.
          Ubiegłoroczne Święto Policji zyskało szczególną oprawę za sprawą ufundowania sztandaru przez społeczeństwo powiatu choszczeńskiego dla Policji. W przygotowanie uroczystości włączyły się samorządy terytorialne, wojsko, straż pożarna i mieszkańcy. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Ufundowania Sztandaru dla KPP w Choszcznie był Starosta Choszczeński - Tadeusz Puczyński. Honorowy patronat objął Przewodniczący Parlamentarnej Komisji ds. Bezpieczeństwa Powszechnego poseł Andrzej Brachmański. Uroczystość nadania sztandaru połączona była z wręczeniem awansów i nagród. Oprócz funkcjonariuszy KPP Choszczno w uroczystości udział wzięła orkiestra i kompania honorowa wraz z zaproszonymi gośćmi, na czele z Komendantem Głównym Policji. Przebiegała ona w centrum Choszczna. Dla mieszkańców powiatu, na stadionie miejskim przygotowano festyn rekreacyjna - sportowy. Przeprowadzono szereg imprez w których udział brali mieszkańcy Choszczna oraz policjanci. Główną atrakcją był mecz finałowy turnieju piłki nożnej o puchar Komendanta.

3. Wzrost zaufania społeczeństwa do Policji poprzez wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie działań prewencyjno - profilaktycznych.

W przeciągu okresu sprawozdawczego musiano zweryfikować stawiane cele, poprzestając na sprawdzonych metodach. Długotrwała choroba funkcjonariuszy wyznaczonych do przygotowania i wdrożenia innowacyjnych zadań była powodem niemożności realizacji planowanych przedsięwzięć.

Na terenie działania KPP, w dużych miejskich szkołach jak i szkołach wiejskich przeprowadzono ogółem 178 spotkań z młodzieżą szkolną. Spotkania te miały charakter pogadanek, prelekcji, szkoleń - we wszystkich grupach wiekowych. Tematy wynikały z aktualnych zagrożeń i opierały się na dotychczasowych programach prewencji kryminalnej. Funkcjonariusze KPP w Choszcznie zainicjowali i przeprowadzili 36 spotkań z pedagogami i 31 spotkań z rodzicami, w trakcie których szkolono rodziców na temat aktualnych zagrożeń w postaci narkotyków, alkoholu i ciągle wzrastającej agresji. W szkoleniach brali udział min. Komendant Powiatowy Policji w Choszcznie, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Choszcznie, prokuratorzy Prokuratury Rejonowej w Choszcznie, pracownicy Sądu Rejonowego w Choszcznie, kuratorzy zawodowi. W okresie wrzesień - listopad 2003 roku przeprowadzono cykl szkoleń pod hasłem „Agresja i towarzyszące jej problemy - skuteczne sposoby radzenia sobie". Program ten z inicjatywy I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Choszcznie i Zespołu Kuratorskiej Służby Sądu Rejonowego w Choszcznie skierowany był do dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów, pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Podsumowanie cyklu odbyło się na terenie Centrum Rekreacyjno - Sportowego w Choszcznie, gdzie przedstawiano   „Problematykę   patologii   w  środowisku   młodzieżowym   Powiatu Choszczeńskiego". W dalszym etapie programu prowadzone mają być zajęcia dla pedagogów pt. „Trening zastępowania agresji ART".

Funkcjonariusze KPP w Choszcznie przeprowadzili liczne działania prewencyjno - porządkowe ukierunkowane na przeciwdziałanie przestępczości i demoralizacji wśród nieletnich Wynikiem takich działań okazał się spadek liczby nieletnich którzy ulegli demoralizacji, co szczególnie widoczne jest w ostatnich miesiącach roku 2003 Uzyskano również szereg informacji dotyczących sprawców przestępstw kryminalnych- Za rezultat owocnej pracy wobec nieletnich uznać można również ujawnienie osób, które sprzedawały nieletnim alkohol i materiały pirotechniczne (petardy).

 4. Podniesienie profesjonalizmu działań Policji.

Podniesienie profesjonalizmu w realizacji zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy KPP w Choszcznie polegało przede wszystkim na uczestnictwie w szkoleniach doskonalących. Ogółem w 2003 roku w różnego rodzaju kursach uczestniczyło 35 policjantów, co pozwoliło na dalsze systematyczne likwidowanie zaległości szkoleniowych i doskonalenie kadry.

Realizacja zadań strategicznych Komendanta KPP w Choszcznie przekłada się przede wszystkim na poczucie bezpieczeństwa przez obywateli powiatu. W 2003 roku uzyskano wskaźnik zagrożenia przestępczością na 10 tyś- mieszkańców wynoszący 279,6 (w roku 2002 wskaźnik ten wyniósł 325,1). W tej kategorii powiat choszczeński uplasował się tuż za powiatem pyrzyckim, zajmując drugie miejsce w województwie zachodniopomorskim.

Wymiernym elementem oceny realizacji celów strategicznych, a także zadań określonych w planach pracy i przedsięwzięć jest liczba przyjętych skarg i wniosków. W okresie od 01.01.2003 r. do dnia 31.122003 r. bezpośrednio do KomendyPowiatowej Policji w Choszcznie wpłynęło 14 skarg od obywateli. W porównaniu do 2002 roku jest to wzrost o 3, za zasadne uznano 4 skargi.
           Dokonana analiza stopnia realizacji przyjętych celów strategicznych, wskazuje, iż w 2003 roku podjęto prawidłowe działania zmierzające bezpośrednio do osiągnięcia zakładanych celów.

 II.                  Realizacja przedsięwzięć wynikających z realizacji „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego”.

 l. Podsumowanie stopnia realizacji zadań wykonywanych przez Sekcję Kryminalną.

Okres sprawozdawczy charakteryzował się pewną stabilnością, nie odnotowano drastycznych niedostatków związanych z pracą dochodzeniowo - śledczą i operacyjno - rozpoznawczą Występowały natomiast opóźnienia w czynnościach procesowych wynikające ze zbyt długiego oczekiwania na ekspertyzy kryminalistyczne.

Aktywność służb prewencyjnych doprowadziła do ujawnienia ogółem 9412 wykroczeń. Za popełnione wykroczenia nałożono ogółem 3523 mandatów karnych na sumę 358 915 złotych. Sporządzono 671 wniosków do Sądu Grodzkiego. Na uwagę zasługuje fakt, iż w związku z ujawnionymi wykroczeniami udzielono 5218 pouczeń, które stanowią 55,4 % wszystkich zastosowanych środków represyjnych i oddziaływania wychowawczego. Sytuacja ta jednoznacznie wskazuje na stale zmniejszenie represyjności w poszczególnych postępowaniach.

W roku 2003 policjanci przebywali w konwojach przez 4585 godzin. W porównaniu do roku ubiegłego, gdy przepracowano 4789 godzin, nastąpił spadek o 204 godziny. Zaangażowanych w służbę konwojową było 1346 policjantów, natomiast w roku 2002 - 1555. Nastąpił więc spadek o 209 policjantów. Na uwagę zasługuje fakt, iż KPP Choszczno nie posiada komórki konwojowej i zadania te realizowane są kosztem służby patrolowej i obchodowej.
           Warte podkreślenia jest również to, że w 2000 roku Policja interweniowała w 883 przypadkach.

W roku 2003 na terenie Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie zaewidencjonowano 186 osób nieletnich, którzy weszli w konflikt z prawem, z czego 102 to zdemoralizowani nieletni natomiast 84 to nieletni sprawcy czynów karalnych, w tym 60 sprawców przestępstw i 24 sprawcy wykroczeń. W okresie sprawozdawczym funkcjonariusze KPP w Choszcznie ujawnili 54 osoby nieletnie, które znajdowały się pod wpływem alkoholu. Ewenementem okazała się 16 letnia dziewczyna której wynik badania wskazał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Ujawniono również 3 osoby pod wpływem narkotyków.
          W okresie dwunastu miesięcy 2003 roku na terenie działania KPP Choszczno przeprowadzono 881 postępowań w sprawach o wykroczenia w ramach kodeksu postępowania o wykroczenia. Z powyższej liczby 671 spraw zakończyło się skierowaniem wniosków o ukaranie do właściwych terytorialnie Sądów Grodzkich. W 20 przypadkach mniejszej, wagi mając na uwadze oddziaływanie wychowawcze, zastosowano wobec sprawców wykroczeń art. 41 kw i zakończono postępowanie udzieleniem nagany bądź pouczeniem bez kierowania zebranych materiałów do rozpatrzenia przez sąd. W 35 przypadkach zgodnie z kpow w zawitym terminie 14 dni nałożono na sprawców grzywny w drodze postępowania mandatowego. W 157 przypadkach prowadzone postępowanie nie doprowadziło do ustalenia sprawców, czy też czyn nie wyczerpał ustawowych znamion wykroczenia. Zebrany materiał nie dostarczył dowodów winy pozwalających na skierowanie wniosku o ukaranie lub też w trakcie prowadzenia postępowania pokrzywdzony cofnął żądanie ścigania, co stanowiło przyczynę zakończenia postępowania bez kierowania wniosku.

Na terenie działania KPP Choszczno w 2003 roku poszczególne piony organizacyjne stosowały postępowanie mandatowe w związku z popełnieniem wykroczeń w różnych kategoriach. Efektem stosowania tego środka prawnego było nałożenie 3523 mandatów na kwotę 358.915 złotych. Stosowanie przedmiotowego środka represyjnego było odzwierciedleniem zadań ujętych w planach kwartalnych Sekcji Prewencji i Referatu Ruchu Drogowego.
         Ww. zadanie było wynikiem przeprowadzonych analiz wskazujących na konieczność surowszego traktowania sprawców wykroczeń, wykroczeń których nagminność stawała się uciążliwa dla społeczności lokalnych.
          Mając na uwadze stały wzrost poczucia bezpieczeństwa obywateli, funkcjonariusze dokonali 7496 legitymowań. W tej kategorii działalności prewencyjnej osiągnięto wskaźnik dynamiki wynoszący 102,6 ( w liczbach rzeczywistych wzrost o 191).
           W 2003 roku w wyniku dokonanych analiz stwierdzono stały wzrost zagrożenia w ruchu drogowym. Zadania z szeroko rozumianej prewencji zmodyfikowano do istniejących potrzeb, wprowadzono m.in. tzw. patrole mieszane składające się z funkcjonariuszy RRD oraz policjantów Sekcji Prewencji (w przypadku realizacji zadań na terenie konkretnej gminy, patrol uzupełniany był o funkcjonariusza z danego rewiru).

Mimo zastosowania innowacyjnych rozwiązań, liczba zdarzeń drogowych uległa zwiększeniu. Wymieniane wielokrotnie czynniki obiektywne (m.in. pogarszająca się infrastruktura dróg lokalnych, wzrost natężenia ruchu wynikający z redukcji połączeń kolejowych), nie mogą stanowić całkowitego wytłumaczenia. Z całą pewnością należy dążyć do odciążenia funkcjonariuszy RD od realizacji innych zadań służbowych, a także zlikwidować istniejące wakaty. W 2003 roku na drogach powiatu statystycznie odnotowano 376 zdarzeń drogowych, w tym 49 wypadków i 327 kolizji. W ich wyniku śmierć poniosło 9 osób, a obrażeń ciała doznało 56.

Przedsięwzięcia prewencyjno-profilaktyczne zamykają się ogólną liczbą 245 akcji. Zadania realizowano m.in. w oparciu o przyjęte harmonogramy realizacji programów:

a) „W Choszcznie bezpieczniej";
b) „Bezpieczna wieś" i „Bezpieczny ogród";
c)      „Powiatowy program zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli",
d)      „Strategii działania Komendanta KPP w Choszcznie na 2003 rok" oraz cele strategiczne Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, wyznaczone dla  Policji woj. zachodniopomorskiego.

Realizacja przyjętych założeń przekłada się na osiągnięte wyniki statystyczne a także ocenę poczucia bezpieczeństwa przez mieszkańców powiatu choszczeńskiego. Przyjęte  założenia  realizowano  konsekwentnie, jednak  ciężar  wykonania zadań ogólnoprewencyjnych spoczywał głównie na Policji.

Pozytywne efekty osiągnięto na polu zwalczania zjawiska narkomanii. Wskazują one pogłębiający się problem i dobrą w tej mierze pracę Policji. Łącznie wszczęto 14 postępowań przygotowawczych, w wyniku których stwierdzono popełnienie 44 przestępstw, tymczasowo aresztowano 5 osób. Całość działań przeprowadziła wyłącznie Policja. W sferze szkoleniowej ciężar realizacji zadania częściowo przejmowały również inne instytucje.
           Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom wynikającym z wcześniej ustalonych metod działania stwierdzono znaczny spadek ilości czynów karalnych popełnionych przez nieletnich.
           Pragmatyka postępowania z nieletnimi sprawcami czynów karalnych oraz osobami zagrożonymi demoralizacją znalazła pełne poparcie instytucji oświatowych oraz rodziców.
           Nagłaśnianiane w środkach masowego przekazu przypadki ujawniania nietrzeźwych nieletnich (54 osoby), miały wpływ na podjęcie zamierzeń w celu utworzenia placówki zajmującej się nieletnimi nie będącymi sprawcami czynów karalnych.
         Poprzez wprowadzenie wspólnych służb patrolowych, tzn. Policja i Straż Miejska, na terenie powiatu było wystawionych o 262 patrole więcej (w 2002 roku - 248). Współdziałanie ww. służb znalazło nowy wymiar w II półroczu 2003 roku, m.in. odprawy do służby przeprowadzane są w siedzibie Komendy Powiatowej Policji a strażnicy Straży Miejskiej otrzymują policyjne środki łączności. W 2003 roku inicjowano szereg przedsięwzięć zmierzających do wzrostu ilości służb patrolowych na terenie Miasta i Gminy Choszczno. Do najistotniejszych należy zaliczyć współpracę z Komendą Straży Ochrony Kolei ze Szczecina, której strażnicy, popularnie zwani „SOK-istami" aktywnie włączyli się w realizację konkretnych akcji inicjowanych przez Policję np. akcja „Nieletni", „Wagary". Na bazie wspólnych uzgodnień ustalono pełnienie służb „mieszanych" lub też wystawienie patrolu własnymi siłami SOK-u. Patrolowały one teren dworca PKP w Choszcznie (kilkakrotnie ujęto sprawców przestępstw i wykroczeń), oraz tereny dworca PKP w Reczu i nieczynnych już linii kolejowych.

 Zadania tego programu realizowano również w oparciu o przeprowadzenie wielu szkoleń i prelekcji skierowanych do różnych odbiorców (rodzice, młodzież, dzieci, pedagodzy, żołnierze zasadniczej służby wojskowej przebywający na terenie jednostki wojskowej w Choszcznie) z udziałem przedstawicieli KWP w Szczecinie, prokuratury, żandarmerii wojskowej.
            Podczas nich wypracowano już w 2001 roku ogólną zasadę, że „młodzież musi być szczególnie chroniona przed zagrożeniem przestępczością i demoralizacją”. Stosowanie tej zasady przynosi wymierne efekty w postaci spadku ilości czynów karalnych popełnianych przez nieletnich.

Na uwagę zasługuje także zaangażowanie w szereg działań z zakresu prewencji kryminalnej innych służb mundurowych tj. żołnierzy z garnizonu choszczeńskiego, strażaków z PSP i OSP, SOK ze Szczecina, czy Straży Miejskiej.
          W roku 2003 służby, inspekcje i straże rozpoczęły przygotowania do realizacji zadań wynikających z ustawy o stanie klęski żywiołowej, co będzie miało istotny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa społeczności powiatu zarówno na wypadek zaistnienia stanu nadzwyczajnego. jak również w przypadku wystąpienia zagrożeń życia i zdrowia w warunkach nie powodujących potrzeby wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Przygotowanie się do realizacji tych zadań wymagać będzie dużego wysiłku organizacyjnego i finansowego i trwać będzie około trzech lat. W tym zakresie Komisja Bezpieczeństwa i Porządku współdziałać będzie w miarę posiadanych kompetencji.

 

 

                                                                                                                                                          Starosta

                                                                                                                                    Tadeusz Puczyński