Zgoda na zamknięcie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych lub jego części

Wymagane dokumenty:
- wniosek o wydanie zgody na zamknięcie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych lub jego części zawierający następujące informacje:
1) imię i nazwisko oraz adres zamieszkania lub nazwę i adres siedziby posiadacza odpadów prowadzącego obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych;
2) lokalizację obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych;
3) klasyfikację obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych;
4) dokumenty potwierdzające posiadanie gwarancji finansowej lub jej ekwiwalentu;
5) opis sposobu zamknięcia obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych lub jego części, w tym działania związane z jego realizacją;
6) datę zaprzestania składowania odpadów wydobywczych w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych;
7) harmonogram realizacji działań dotyczących zamknięcia obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych;
8) harmonogram działań związanych z rekultywacją terenu;
9) sprawowanie nadzoru nad zrekultywowanym obiektem unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

Załączniki:
- decyzja zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi;
- projekt zamknięcia obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz rekultywacji terenu.

Opłaty:
Na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t. jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1044 ze zm.)   opłata skarbowa wynosi 10 zł.
Opłatę za decyzję należy uiścić  na konto Urzędu Miejskiego w Choszcznie, Bank GBS  w Choszcznie, nr konta; 83 8359 0005 0028 9098 2000 0005, z dopiskiem" za decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami wydobywczymi". Dowód zapłaty należy załączyć do wniosku.

Miejsce złożenia wniosku:
Starostwo Powiatowe w Choszcznie.
Kancelaria ogólna, parter, ul. Nadbrzeżna 2

Termin załatwienia sprawy:
Nie później niż w ciągu jednego miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

Jednostka odpowiedzialna:
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa   - Choszczno ul. Bolesława Chrobrego 27, pok. nr 204, tel./fax 95 765 85 11.

Tryb odwoławczy:
Od decyzji przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Starosty Choszczeńskiego w terminie 14 dni od daty otrzymania.

Podstawa prawna:
Art. 29 ust. 1, art. 30, art. 40 ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych (t.jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1849 ze zm.). Organem właściwym w sprawach odpadów wydobywczych jest:
1) regionalny dyrektor ochrony środowiska - dla przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zamkniętych;
2) marszałek województwa - dla:
a) przedsięwzięć, dla których koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie, wydobywanie kopalin ze złóż udziela minister właściwy do spraw środowiska lub marszałek województwa,
aa) przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;
3) starosta - w pozostałych przypadkach.

UWAGA:
Zamknięcie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych lub jego części wymaga zgody właściwego organu, w drodze decyzji, po przeprowadzeniu przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska kontroli w miejscu prowadzenia działalności mającej na celu sprawdzenie stanu faktycznego wynikającego ze sprawozdań o wynikach monitoringu oraz programu gospodarowania odpadami wydobywczymi. Przeprowadzenie w/w kontroli, nie jest wymagane, jeżeli potrzeba zamknięcia obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych lub jego części wynika z zarządzenia pokontrolnego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.