Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Suliszewie

73-222 Suliszewo

ul. Zwycięstwa 28

Adres

73-222 Suliszewo


ul. Zwycięstwa 28


Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1073825
  • Do końca roku: 102 dni
  • Do wakacji: 275 dni

Kartka z kalendarza

Kontakt

TEL. 95 765 64 18,

e-mail: osw-suliszewo@wp.pl 

Julian Tuwim - warsztaty

W ramach projektu edukacyjnego uczniowie klasy II i III Gimnazjum pod okiem nauczycieli: p. M. Korbel, p. K. Dudziak, p. Ewy Iskierskiej – Flisek, p. E. Gnysińskiej i p. K. Modrzejewskiego przygotowali 11 czerwca warsztaty dotyczące postaci Juliana Tuwima.

W tym roku 2013 obchodzona jest 60 rocznica śmierci poety i minęło 100 lat od Jego debiutu poetyckiego.

         W warsztatach brali udział wszyscy uczniowie. Organizatorzy przygotowali wiele zadań, które należało wykonać. Spotkanie prowadziła Magda Stefanów. Na początku M. Stefanów i M. Wejman przedstawiły prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Juliana Tuwima. W czasie prezentacji D. Babińska wyrecytowała wiersz Okulary. Następnie  Dyrektor Ośrodka pani Anna Kozak, pani E. Gnysińska, p. M. Korbel i p. A. Sławińska przeczytały znane wszystkim z dzieciństwa Dyzia Marzyciela, Lokomotywę,  Rzepkę i O panu Tralaińskim.

         Po wysłuchaniu wierszy rozpoczęło się rozwiązywanie zadań. Pierwsze przygotowane przez P. Sokalskiego i T. Borowca polegało na dopasowaniu informacji o Tuwimie do lat, w których się wydarzyły. Natomiast klasa II – IV Sz. P. i klasa SPdP otrzymała zadanie, polegające na przyklejeniu postaci na odpowiednie okładki książek. Kolejne zadanie przygotowali B. Kiełbasa

i M. Kołodziej, była to krzyżówka, którą należało rozwiązać. Klasa SPdP  układała puzzle przedstawiające postać Juliana Tuwima, a klasa II i IV dopasowywała fragmenty wiersza Lokomotywa do ilustracji przygotowanych przez M. Stefanów. Po rozwiązaniu krzyżówki uczestnicy wysłuchali pani Ireny Kwiatkowskiej Kawalera Orderu Uśmiechu,  która zaprezentowała wiersz pt. Ptasie radio.

         Następne  zadanie  polegało na zaznaczeniu na mapie Polski miast, w których mieszkał Tuwim, natomiast na mapie Europy  państw przez które podróżował. Na zakończenie klasy otrzymały balony, w których znajdowały się   fragmenty wierszy. Należało połączyć je z odpowiednim tytułem.

         Po wykonaniu wszystkich zadań rozstrzygnięty został ogłoszony przez p. A. Ludwisiak

i i p. A. Sławińską konkurs plastyczny, który dotyczył również życia i twórczości Juliana Tuwima.