19 maja 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im Noblistów Polskich w Choszcznie wraz z paniami: Teresą Wiśniewską, Agnieszką Kurpiewską, Beatą Zgorzelską i Adrianną Dokurno uczestniczyli w wycieczce do obozu koncentracyjnego dla kobiet w niemieckim Ravensbrück. Wycieczka zorganizowana została przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w lekcji historii w tak szczególnym miejscu pamięci. Podczas wykładu poznaliśmy historię obozu. FKL Ravensbrück był jedynym z nazwy obozem przeznaczonym dla kobiet. Funkcjonował on w III Rzeszy w latach 1939-1945. W czasie swojego istnienia zginęło w nim ok. 132 tys. osób. Polki przyjechały do Ravensbrück we wrześniu 1939 r. W tym, jak i w kolejnych transportach, znalazły się działaczki społeczne, inteligentki, konspiratorki i uczennice tajnych kompletów. Więźniarki z Polski stanowiły największą grupę, w sumie przez gehennę obozu przeszło ich ok. 40 tysięcy. Wyczerpane i wygłodzone kobiety gnano do niewolniczej pracy.
W obozie przeprowadzano na kobietach bestialskie eksperymenty pseudomedyczne. Niemcy nazywali więźniarki “królikami doświadczalnymi”. Najmłodsza z Polek, która stała się ofiarą hitlerowskiego bestialstwa, miała 16 lat. Więźniarki poddawano operacjom kostnym i mięśniowym, wstrzykiwano im bakterie, poddawano sterylizacji. Rany zakażano tężcem i bakteriami.
Od 1942 roku wycieńczone i niezdolne do pracy kobiety uśmiercano w komorach gazowych oraz zastrzykami dosercowymi z fenolu. W chwili wyzwalania obozu znajdowało się w nim ok. 2 tys. chorych osób. Większość więźniarek i więźniów pognano w “Marszu śmierci” na północny zachód Niemiec, łącznie około 20 tys. osób.
Dla upamiętnienia martyrologii więźniarek i ofiar eksperymentów pseudomedycznych uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie złożyli wieniec i zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej poświęconej przez Jana Pawła II.
Lekcja historii dla polskiej młodzieży w takim szczególnym miejscu jest wyjątkowym przeżyciem. Spotkanie ze świadectwem tego, co stanowiło całkowite zaprzeczenie człowieczeństwa z pewnością uwrażliwia nas wszystkich na problemy współczesnego świata. Uświadamia, że niezbywalne i nadrzędne prawo człowieka do życia w pokoju i spokoju nigdy nie straci na swej aktualności.
Adrianna Dokurno