Lekcje teatralne od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. Magia teatru to przede wszystkim rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia, a to ważny element edukacji.
Bohaterem dzisiejszych potyczek z Melpomeną był Jean Baptiste Poquelin, czyli po prostu Molier. Aktor, dyrektor teatru, który dzięki poparciu króla Ludwika XIV zyskał sławę największego komediopisarza Francji. W swojej twórczości pisarz zawarł obraz siedemnastowiecznego społeczeństwa francuskiego. Krytykował swobodę obyczajów, demaskował zakłamanie ludzi, wyśmiewał ich fałszywą pobożność oraz skąpstwo.
Nasi goście – pani Małgorzata Iwańska i pan Adam Dzieciniak, na co dzień związani z Teatrem Polskim w Szczecinie, przywoływali ciekawe historie związane z barwnym życiem Moliera oraz klimatem epoki, w której żył i tworzył.
Smaku tym opowieściom dodały odegrane przez aktorów sceny pochodzące z wybranych komedii mistrza – „Szkoła żon” i „Mieszczanin szlachcicem”. Ubrani w repliki strojów pochodzących z XVII wieku, nasi goście uwiedli publiczność. Świadczą o tym skupienie podczas spektaklu, a potem zasłużone brawa i rozmowy z aktorami po zakończonym przedstawieniu. Twórczość Moliera pokazała nam, że ukazane postacie i sytuacje, choć pozornie odległe, wcale nie straciły na aktualności. No cóż… to my kłaniamy się nisko i prosimy o jeszcze.
Agnieszka Kurpiewska