Jeżeli pożar trawy spowoduje zadymienie na drodze, które sprowadzi niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, zgodnie z art. 174 § 1 kk sprawca może ponieść karę nawet 8 lat pozbawienia wolności. To tylko jeden z przykładów, kiedy to podpalenie trawy może nieść za sobą konsekwencje prawne skutkujące pozbawianiem wolności, nawet jeśli było to działanie nieumyślne.
Często podpalaczom brakuje wyobraźni, czy też logicznego przewidzenia następstw, wydawać by się mogło, zwykłego podpalenia trawy. Apele dotyczące dbałości o środowisko okazują się nieskuteczne, dlatego też może poczucie odpowiedzialności karnej powstrzyma potencjalnych podpalaczy. Pożary traw oprócz wspomnianego ograniczenia widoczności na przebiegającej w pobliżu drodze mogą prowadzić do zajęcia ogniem okolicznych lasów bądź zabudowań. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, iż według obowiązującego w Polsce prawa nie musi dojść do tragedii, by sprawca poniósł konsekwencje karne swego nieodpowiedzialnego zachowania. Już samo stworzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego, o czym mówi przytoczony na wstępie art.174 § 1 kk jest przestępstwem, a tym samym asumptem do ścigania przez policję sprawcy takiego czynu i postawienia go przed sąd. To nie wszystko, zgodnie z art. 160 § 1 k, kto naraża innego człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Możliwości poniesienia konsekwencji jest wiele, nie wszystkie zostały tu wymienione, to Ty decydujesz czy będą Cię one dotyczyć!
Opisane zdarzenia to oczywiście najczarniejszy scenariusz skutków wypalania traw, ale należy mieć na uwadze, że również i taki może się zrealizować. Nie należy zapominać też o zwierzętach, które często giną właśnie w tego typu pożarach.
Sezon na te nieodpowiedzialne zachowania niestety już się zaczął. Strażacy i policjanci bardzo proszą wszystkie osoby będące świadkami podpaleń traw, by nie pozostawały na te czyny obojętne. W wielu przypadkach jedynie szybka reakcja postronnego świadka może zapobiec tragedii i umożliwić zatrzymanie sprawcy. Dlatego w każdym przypadku prosimy o kontakt ze strażą pożarną pod numerem telefonu 998 bądź z policją pod numerem telefonu 997. Dzięki temu, być może ktoś z Państwa uratuje ludzkie życie.
st.sekc. Jacek Lipski we współpracy z Naczelnikiem Wydziału Prewencji
asp.sztab. Markiem Słotwińskim z Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie